Brak komentarzy

Ból zęba w ciąży – poważny problem, który należy skonsultować z lekarzem

Dla większości kobiet pojawienie się dwóch kresek na teście ciążowym oznacza dwie rzeczy – olbrzymią radość z nadchodzącego dziecka oraz olbrzymi stres, związany z pojawiającymi się w okresie ciąży dolegliwościami. Świadomość problemów stomatologicznych w trakcie tych szczególnych 9 miesięcy popierana jest przekazywanymi z pokolenia na pokolenie historiami, zatem przyszłe mamy często wręcz wyczekują tego utrudnienia. Co zdobić, gdy pojawi się ból zęba w ciąży?

Każda dolegliwość bólowa, która spotyka przyszłą matkę, dotyka też niestety jej dziecko. Złe samopoczucie wpływa na płód, który odczuwa bardzo wyraźnie, kiedy przyszła mama czuje się źle, jest zmęczona lub rozdrażniona uporczywym bólem. Dlatego też usilne unikanie farmakoterapii przez kobiety ciężarne nie zawsze jest prawidłowym działaniem. Istnieje wiele schorzeń, które nieleczone w ciąży, zagrażają zdrowiu matki, ale również życiu i prawidłowemu rozwojowi dziecka (1). Także w przypadku ostrego bólu zęba, w czasie konsultacji z lekarzem można uśmierzyć dolegliwości za pomocą dozwolonych, bezpiecznych w ciąży leków (do takich zaliczany jest np. powszechnie dostępny Paracetamol) (4).

Ból zęba w ciąży – co może powodować?

Choroby przyzębia i stany zapalne jamy ustnej mogą stanowić przyczynę nawet 18% porodów przedwczesnych i porodów zakończonych urodzeniem dziecka z niską masą urodzeniową (2). Dlatego tak ważne jest, by podczas ciąży zachować szczególną higienę jamy ustnej i konsultować z lekarzem pojawienie się dokuczliwych i powtarzających się bólów w jej obrębie. Choć wizyty profilaktyczne są dozwolone (i zalecane!) w całym okresie ciąży, to II trymestr jest czasem, w którym bez znaczącego ryzyka dokonywane mogą być niezbędne zabiegi dentystyczne (3).

Także ból zęba w 8. miesiącu ciąży wymaga konsultacji lekarskiej, a w razie konieczności wdrożone zostanie niezbędne leczenie. W czasie tym znacznie nasilają się objawy groźnego ciążowego zapalenia dziąseł, które nieleczone 3,9-7,9-krotnie podnosi ryzyko wystąpienia porodu przedwczesnego lub urodzenia dziecka z niską masą urodzeniową (2).

Ból zęba w ciąży domowe sposoby

Istnieją także oczywiście domowe sposoby zwalczania niezagrażającego zdrowiu matki i dziecka bólu zębów. Przyszła mama może stosować zimne lub ciepłe okłady w okolicy żuchwy, które mogą tymczasowo ukoić dolegliwości. Należy jednak zachować szczególną ostrożność rozważając zastosowanie preparatów ziołowych. Domowe sposoby na ból zęba w ciąży, z uwagi na brak dokładnych i ostatecznych badań naukowych, mogą posiadać nieujawnione skutki uboczne niekorzystne dla matki i dziecka (1).

Przeczytaj więcej o ciąży na adamed.expert.

  1. Szałek E, Grześkowiak E. Bezpieczeństwo farmakoterapii w okresie ciąży. Farmacja Współczesna. 2008;1:109-115.
  2. Ludwin I, Ludwin A, Chołociński G. et al. Opieka stomatologiczna nad kobietą ciężarną. Poradnik Stomatologiczny. 2007,4(66).
  3. Stelmach M. Opieka stomatologiczna w czasie ciąży. Medical Tribune Stomatologia. 2016;1:1-2.
  4. Wal-Adamczak A, Orzechowska A. Opieka stomatologiczna w okresie ciąży. Polska Stomatologia Dziecięca. 2016;1:30-36.