Brak komentarzy

Nauka angielskiego – przedmaturalne powtórki

Matura zbliża się wielkimi krokami, ale mając jeszcze trochę czasu, możemy skupić się na powtórkach niektórych partii tematycznych. Co zatem powinniśmy jeszcze opanować i na co zwrócić uwagę? W poniższym artykule przedstawimy kilka sposób na efektywną naukę oraz podpowiemy, na czym warto się skoncentrować.

Przedmaturalny zawrót głowy

Brak czasu i duża ilość materiałów z każdego przedmiotu to najczęstsze rzeczy, jakie wymieniają maturzyści. Nie łatwo zorganizować czas, gdy na głowie mamy dużo nauki. Warto jednak we wszystkim znaleźć rozwiązanie oraz równowagę. Nie możemy zapominać o wolnym czasie, który powinno się przeznaczyć na odpoczynek. Im wcześniej zaczniemy powtórki, tym szybciej opanujemy materiał. W dodatku nie trzeba od razu narzucać sobie dużej ilości spędzonego czasu na naukę. Niekiedy wystarczy jedynie kilkanaście minut dziennie, aby przyswoić słownictwo i gramatykę. Warto również zorganizować sobie przestrzeń wokół. Dobra organizacja nie tylko czasu, ale i otoczenia pozwolą na efektywną naukę. Umożliwi to skupienie się na nauce oraz zmotywuje do dalszego działania.

Powtórki z języka angielskiego

Kolejnym krokiem będzie przygotowanie materiałów (zagadnień), które są wymagane na maturze. Następnie wybrać z nich kilka tematów, w których nie czujemy się jeszcze dobrze, a następnie stworzyć konkretnych plan działania. Co to oznacza? Wspomniana organizacja będzie kluczowa. Wszystko, co musimy powtórzyć, warto zapisać i rozplanować naukę na wybrane dni oraz tygodnie w miesiącu. Unikniemy zatem uczenia się dużej ilości materiałów jednocześnie. Taki sposób nauki nie tylko nie przynosi zamierzonych efektów, ale z pewnością sprawia, że wszystkie tematy zaczynają się nam mylić. Musimy szczególnie powtórzyć określone części tematyczne:

  • Słownictwo – wymagane na poziomie podstawowym oraz rozszerzonym, a także również zwroty, który będą ważne podczas wypowiedzi ustnej.
  • Gramatyka – czasy przeszłe, teraźniejsze, przyszłe oraz wszelkie konstrukcje, np. be going to, used to, czy okresy warunkowe.
  • Rozumienie ze słuchu.
  • Czytanie tekstów (uzupełnianie luk, odpowiedzi na pytania do tekstów, zadania typu prawda/fałsz).
  • Wypracowania – na obu poziomach mamy takie zadanie. Różni się ono jedynie formą i rodzajem. Na maturze podstawowej jest to najczęściej e-mail lub wpis na blogu, a z kolei na poziomie rozszerzonych to nieco trudniejsza forma wypracowania – artykuł, rozprawka, czy list formalny.

Wiele z tych zagadnień z pewnością są omawiane w szkole. Jednak warto również poświęcić im uwagę w domu, szczególnie na słownictwo oraz gramatykę. Przydadzą się one podczas pisania wypracowań, czytania tekstów oraz zadań ze słuchu.

Kurs językowy – czy to dobre rozwiązanie przed maturą?

Wiele osób szuka ciekawych form nauki przed maturą. Dla niektórych jest to po prostu samodzielne uczenie się w domu lub poprzez korepetycje. Innym jednak dobrym rozwiązaniem może być kurs angielskiego. Dlaczego? Z pewnością różni się nieco od standardowej nauki w domu. Tutaj mamy najczęściej do czynienia z pracą w grupach w określone dni oraz godziny w tygodniu. Pozwala nam to skorzystać z kursów, które dedykowane są specjalne pod maturzystów. Dlatego możemy na nich spodziewać się wszystkich wymienionych wyżej przez nas zagadnień. Skuteczna powtórka w obecności lektora pozwoli nam również wychwycić błędy, których nie można popełniać na maturze. Angielski dla młodzieży w szkole językowej to dodatkowo przyjemny sposób spędzania swojego wolnego czasu, który mimo wszystko poświęcamy na naukę.

Źródło zdjęcia: freepik.com