Brak komentarzy

Zbyt głośne zabawki mogą zaszkodzić naszemu dziecku

Każdy maluch uwielbia zabawki – mimo że ma ich ogrom, za każdy razem bardzo cieszy się z czegoś nowego. W dzisiejszych czasach zabawki dla dzieci, potrafią nie tylko świetnie prezentować się pod względem wizualnym ale również posiadać szereg ciekawych funkcji, dzięki którym maluch może rozwijać swoje umiejętności i czegoś się nauczyć.

Uwagę brzdąców w szczególności przyciągają zabawki posiadające dodatkowo efekty świetlne bądź dźwiękowe – to prawdziwa gratka dla dziecka. Każdy maluch powinien je posiadać bo doskonale stymulują one jego zmysłu już od pierwszych miesiąców jego życia. Trzeba jednak podchodzić do nich z ostrożnością i sporym rozsądkiem, szczególnie jeśli chodzi o zabawki imitujące dźwięki.

W jaki sposób zabawki szkodzą naszemu dziecku?

Maluszek już od pierwszych dni swojego życia potrafi rozpoznać muzykę oraz dźwięk od szumu. Dzieci wynoszą tę umiejętność już z łona matki, gdzie uczy się rozpoznawać i zapamiętywać poszczególne dźwięki. Z czasem maluch może nawet zacząć je naśladować. Wraz z wiekiem u malucha zaczyna się wyostrzać dźwięk. Z tego też względu dziecko staje się bardziej odporne na hałas.

Naukowcy jednogłośnie stwierdzają, że istnieją zabawki które mogą uszkodzić słuch dziecka. Mimo, że komórki słuchowe dziecka mają zdolność do regeneracji to stałe przebywanie w hałasie może spowodować nawet trwałe uszkodzenia słuchu. Na samym początku mogą to być tylko zaburzenia które z czasem mogą przyczynić się do utraty słuchu.

Dzieciaki tak naprawdę źle czują się w obecności hałasu. Nie lubią i nie tolerują głośnych dźwięków. Z tego właśnie względu, wybierając zabawki dla swojej pociechy sprawdźmy na swoich uszach czy nie jest ona za głośna. Równie ważne są atesty – zabawka imitująca dźwięki musi je posiadać. Najlepiej też wybierać takie, które posiadają regulację głośności. By uchronić dziecko przed uszkodzeniem słuchu obserwujemy je podczas zabawy. Nie pozwólmy by przykładało zabawkę bezpośrednio do ucha. Tych kilka szczegółów jest niezwykle istotnych jeśli chodzi ochronę słuchu naszego dziecka.